Medycyna naturalna akupunktura

Medycyna naturalna a medycyna akademicka

Home »  Medycyna naturalna »  Medycyna naturalna a medycyna akademicka

Medycyna naturalna a medycyna akademicka

MEDYCYNA NATURALNA

Człowiek powstał można by powiedzieć z niczego (jeśli niczym jest Miłość – najważniejsza wartość na Ziemi), fakt jednak pozostaje taki, że poczęcie to najbardziej naturalny proces, który porównać można z biciem serca, oddechem czy snem. Od urodzenia jesteśmy blisko natury i z nią głęboko związani. Co to oznacza?

MEDYCYNA NATURLANA vs MEDYCYNA AKADEMICKA

Jeszcze do niedawna medycyna naturalna szerzej znana była w naszym kraju jako niekonwencjonalna bądź alternatywna. Już w samej nazwie wyczuć można było konflikt. W ostatnich latach z uwagi na świadomość pacjentów, ale także szeroko zakrojone badania i potrzebę samych ludzi, którzy jako istoty myślące i kochające życie, szukają innych metod swojego leczenia. Tak, żeby chorobę wyleczyć na zawsze, a nie jedynie zaleczyć, czyli zakleić zaropiałą ranę plastrem.

Wciąż przybywa lekarzy, którzy chcą aby ich pacjenci wyzdrowieli, korzystając nie tylko z leków chemicznych, ale również z technik i wiedzy, która czerpie z tradycji znacznie starszej niż ta oparta na faktach. Wszyscy znają i korzystają ze sposobów naszych babć, niezależnie od tego z której części świata staruszki pochodziły.

KIM BYŁ PARACELSUS?

To znamienne, że Paracelsusa uważa się za ojca współczesnej medycyny, wszak to właśnie on stosował w swej praktyce zioła, z których uzyskiwał substancję aktywną, to on posługiwał się astrologią i to Paracelsus właśnie mówił: „Albowiem człowieka można ująć jedynie z punktu widzenia makrokosmosu, człowiek nie może się poznać sam z siebie. Lekarz staje się doskonały dopiero wtedy, gdy zda sobie sprawę z tej zgodności” (Opus Paramirum)

Ponadto, Paracelsus uważał, że ciało materialne to jedynie jakaś część niewidzialnego dla zwyczajnego obserwatora ciała doskonałego. Jeśli jednak człowiek, za sprawą nieustannych starań o boskie oświecenie, dostąpi udziału w boskim ogniu, wówczas będzie on mógł ujrzeć świat w innej perspektywie, w świetle natury (Opus Paramirum) – taka perspektywa przystoi też lekarzowi. Paracelsus uważał, że lekarz, jeśli ma odpowiednio wykonywać swą pracę, oprócz łaski boskiej potrzebuje znajomości i biegłości w czterech dyscyplinach: filozofii, astronomii, alchemii i rzetelności (proprietas).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *