Medycyna naturalna akupunktura

Co to jest akupunktura?

Home »  Akupunktura »  Co to jest akupunktura?

Co to jest akupunktura?

Akupunktura to procedura medyczna pochodząca z Chin. Jest jedną z najstarszych i najczęściej stosowanych form Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMCh), a jej historia trwa nieprzerwanie od 5000 lat. Oparta na starożytnej chińskiej teorii przepływu Qi (energii życiowej) i Xue (krwi) poprzez ścieżki, które porównać można do nerwów czy naczyń krwionośnych. Znajdują się one w ciele i nazywane są meridianami.

Kiedy te kanały są otwarte, energia życiowa i krew mogą płynąć swobodnie. Jest to niezbędne dla optymalnego zdrowia. Akupunktura polega na otwieraniu meridianów za pomocą nakłuć cienkimi jak włos, atraumatycznymi igłami, które terapeuta wbija płytko w konkretne miejsca na ciele, które nazywane są punktami akupunkturowymi. Zabieg przeprowadza się po uprzedniej diagnostyce, która polega na ocenie koloru i kształtu języka, pulsu pacjenta, historii dolegliwości i niepokojących objawów. Zabieg akupunktury pobudza energię Qi do samo uzdrowienia.

Wiele badań, w tym te prowadzone obecnie na uniwersytetach (patrz neurofizjolog Bruce Pomeranz, University of Toronto) sugerują, iż igły uruchamiają procesy przeciwzapalne i uwalniają naturalne substancje przeciwbólowe. Według starożytnej teorii akupunktura reguluje i przywraca harmonijną równowagę energetyczną organizmu przesuwając energię do obszarów gdzie jest niedobór z miejsc gdzie energia jest w nadmiarze. W jeżyku chińskim istnieje powiedzenie: „Tam gdzie jest przepływ energii, nie ma bólu. Gdy pojawia się ból, oznacza to, że nie ma przepływu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *